Poradnik: błędy przy instalacji anteny satelitarnej

No Comments Instalacje Antenowe

Ciekawy artykuł ze strony https://satkurier.pl/

 

Wydawać by się mogło, że instalacja anteny satelitarnej (lub naziemnej) to takie trywialne zadanie. Nic bardziej mylnego. To nie jest takie proste, jak wielu się wydaje – wymaga praktyki, doświadczenia i… cierpliwości. Do tego dochodzi praca na wysokości – to bywa stresujące, zwłaszcza przy fatalnych warunkach atmosferycznych. Łatwo popełnić błąd, szczególnie gdy jest się początkującym instalatorem. Jakich błędów unikać przy montażu anteny satelitarnej?

Antena na podwojnym stojaku 760px.jpg

 

W zasadzie powinienem napisać na wstępie, że „jednak lepiej wezwać fachowca do anteny satelitarnej czy naziemnej”, bo wtedy za pieniądze można przynajmniej wymagać jakości, precyzji, no i jest mniej nerwów. Bywa też tak, że początkujący majsterkowicze ustawiają antenę satelitarną pół dnia, bo robią to sami, bez porządnego miernika. Efekt jest taki, że satelity się nie udało złapać, ale stojak już zainstalowany!” i wtedy musi przyjechać instalator. Źle zainstalowana antena tuż pod dachem grozi urwaniem całej anteny lub jej elementów.

Antena z ugiętym uchwytem konwertera

Instalacja anteny satelitarnej – największe błędy:

1. Niewłaściwe miejsce instalacji

To najbardziej powszechny błąd w sztuce montażu anten.
Szukając tego najlepszego miejsca do instalacji anteny, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość odbieranego sygnału z danego satelity. Najczęściej są to drzewa, wysokie budynki obok, dachy, loggie, balkony i inne przeszkody, które zasłonią antenę lub osłabią sygnał z anteny (nadajnik LTE!). Dotyczyć to może nawet najlepiej ustawionej anteny w kierunku odpowiedniego satelity – zwykle na południe, bo ponad 90 proc. anten w Polsce jest ustawionych na Hot Birda (13°E).

Zwracamy tu uwagę na zakłócenia z nadajników LTE ustawionych akurat na południe od anteny, czyli na kierunek anteny satelitarnej – mimo że takie nadajniki są niżej, to przy braku filtra LTE lub konwertera z takim filtrem odbiór może być całkowicie zablokowany. Znaczenie ma też pora roku instalacji, gdyż latem antena zamontowana zimą, ze względu na liście na drzewie, może nie odbierać sygnału. Należy nawet brać pod uwagę sytuację, że kiedyś drzewo urośnie i w końcu zasłoni sygnał z satelity. Nie wolno też montować anten na drzewach czy słupach oświetleniowych lub elektrycznych.

Antena zainstalowana do drzewa! Instalator – talent, ale to w Gruzji!

Zdarzały się też przypadki, że ktoś wywiesił pranie na zewnątrz balkonu, a południe było wzdłuż bloku i na wietrze to pranie powiewając zasłaniało sygnał z satelity. Za krótki był wysięgnik balkonowy!

Antena  po opadach śniegu, ale zwracamy uwagę na 4 dziury po nieudanej próbie montażu stojaka

Trzeba brać pod uwagę warunki zimowe z dużymi opadami śniegu, bo jeśli antena zostanie zainstalowana na szczycie dachu lub w innym niedostępnym miejscu, a śnieg przymarznie na niej lub zasłoni konwerter, to jest poważny problem: albo czekanie na wiosnę, albo św. Mikołaja, albo Red Bull, żeby tam się dostać z miotłą i odgarnąć śnieg. Na rynku dostępne są specjalne osłony na konwerter, aby nie osiadał na nim śnieg.

Zasada jest jedna: im antena niżej, tym łatwiej odgarnąć śnieg i odbiór jest zawsze – łatwiej też skorygować ustawienie czaszy po większym wietrze. No i piorun nie będzie miał tak łatwo, by spalić konwerter, tuner i telewizor. Dlatego niekoniecznie polecam instalację na dachu czy kominie – lepiej wybrać balkon lub ścianę blisko od okna czy balkonu. Nie ustawia się też anteny tuż pod rynną czy tak aby woda, śnieg i lód spadał centralnie na uchwyt podtrzymujący konwerter, bo ten uchwyt może zostać łatwo urwany przez ciężki śnieg.

Antena satelitarna z urwanym uchwytem konwertera

Do sprawdzenia, czy mamy właściwy kierunek ustawienia anteny na wybranego satelity, jest specjalna aplikacja DishPointer. Ułatwia ona sprawdzenie na mapie w komputerze czy smartfonie, czy coś nam nie przeszkodzi w odbiorze. Warto z niej skorzystać przed montażem stojaka pod antenę, bo potem jest robota dwa razy!

DishPointer na przykładzie siedziby redakcji SAT Kuriera – punkt na antenie 2 m w kierunku satelity Hot Bird – 13°E

2. Niebezpieczna wysokość montażu anteny

Antena satelitarna powinna być umieszczona na tyle wysoko, aby ominąć przeszkody teraz i w przyszłości. Czyli odpowiednio wysoko, ale bez przesady! Jeśli przesadzimy to może być problem w zimie, jak wyżej pisałem, lub… z piorunami. Jeśli piorun uderzy w budynek (pytanie: czy jest piorunochron?), to antena jest na pierwszej linii wyładowania. Jeśli nie ma specjalnego zabezpieczenia na kablu koncentrycznym czy nawet skrętce, a antena nie jest podpięta do piorunochronu, piorun znajdzie drogę do każdego urządzenia w całym domu, powodując straty idące czasami w tysiące złotych. Zwykle użytkownicy rozumieją problem po tym pierwszym razie, kiedy piorun narobi dużych strat, bo żadna gwarancja ich nie obejmuje, a potem kupują na każdy kabel zabezpieczenia przepięciowe.

Anteny zainstalowane na wysokim maszcie (pioruny) z kablami wiszącymi w sposób niechlujny

Odpowiednia wysokość lub miejsce instalacji anteny (pod wiatr) dotyczy też sytuacji montażu anteny nad chodnikiem lub innym ruchliwym miejscem, gdzie ewentualny upadek anteny może spowodować uszkodzenia samochodów lub stanowić poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. Na razie nie zdarzyły się jeszcze sytuacje, w których ktoś straciłby życie po zerwaniu/upadku anteny, ale nigdy nie wiadomo, co może się stać. Lepiej dmuchać na zimne. Jest coraz więcej mocnych wiatrów i trzeba to brać pod uwagę, np. halny w górach czy wiatry zachodnie – bywają niebezpieczne dla anten i ludzi.

Nie ma to jak „dziwna” kombinacja stojaków antenowych dla  stabilizacji anteny PM i stacjonarnej

3. Brak stabilizacji stojaka

Każda antena, nawet ta najmniejsza, potrzebuje solidnego stojaka/masztu, dobranego tak, aby ta antena nie tylko nie spadła, ale była na tyle stabilna, by wytrzymała odbiór sygnału nawet przy prędkości wiatru 100 km/h. Jeśli ktoś zaoszczędzi na tym elemencie zestawu antenowego, to może się liczyć z brakiem stabilności, chwianiem się czaszy czy obróceniem anteny wokół osi. Źle założone kołki rozporowe w ścianie mogą spowodować wyrwanie stojaka i uszkodzenie anteny z konwerterem. Pamiętać też należy, że im większa antena, tym stojak musi być większy i solidniejszy. Od tej zasady nie ma żadnych odstępstw, bo konsekwencje mogą być fatalne.

Stabilizacja stojaka i odpowiedni maszt to ważna sprawa, bo jak nie to grozi uszkodzeniem czaszy

Trzeba wziąć pod uwagę, że nie można na stojaku dla anten 60-70 cm założyć anteny 90-100 cm, a tym bardziej większych. Taka antena na wietrze będzie się „bujać”. Antena 120 cm i większa to już specjalnie przygotowane i przeliczone stojaki, bo tu żarty się kończą (spadnie, to będzie kosztować!). Pomyśleć, że na budynku redakcji SAT Kuriera w Krakowie stoi dwumetrowa obrotowa antena Laminas AS-1800 PM, która mimo wielu wichur przez kilka lat ani się nie ruszyła!

Modne są stojaki aluminiowe z tzw. TÜV – lekkie i nierdzewiejące – trzeba je też umiejętnie stosować, bo ładnie wyglądają, ale nie o to chodzi. Stalowe stojaki niewątpliwie są bardziej stabilne, jeśli są dobrze zespawane i ocynkowane, ale za to dużo cięższe. Trzeba znaleźć kompromis!

4. Zły kąt pochylenia

Nie ma jednego uniwersalnego kąta pochylania anteny względem elewacji. Wszystko zależy od rejonu Polski dla każdego satelity (sygnał jest różny). Wielu początkujących instalatorów męczy się z ustawieniem odpowiedniego kąta elewacji, a nie ma sensu bawić się w pomiary tego kąta (są kątomierze). Dishpointer precyzyjnie podaje kąt elewacji dla danego satelity w danym rejonie. Czasami doświadczenie i zmysł instalatora jest lepszy niż ten kątomierz. Przy antenach obrotowych istotne jest to, że nie obracamy anteny z tzw. polarmountem, by odbierać sygnał z wielu satelitów wokół osi pionowej, ale wokół osi Ziemi, czego wielu nie rozumie i to jest podstawowy błąd. Zrozumienie tego faktu ułatwia też montaż anteny stacjonarnej na jednego satelitę.

 

Czy jest sens posiadania tej całej wiedzy na potrzeby jednej instalacji ?
Jeśli masz problem, to zaufaj zawodowemu instalatorowi tv-sat. Zadzwoń 519 119 429 – Darek